Na wakacje: La Rioja, Hiszpania

Przewodnik turystyczny: Hiszpania/ Nawarra, Aragonia i La Rioja/ La Rioja

Pogoda w La Rioja, (Hiszpania)

Częściowe zachmurzenie
28°C
prognoza na 5 dni »
kiedy jechać »powered by: World Weather Online

Atrakcje

 • Santa María de la Redonda – w Logroño, w sercu starego miasta, to katedra w stylu barokowym z bliźniaczymi wieżami. Koniecznie trzeba tutaj zajrzeć do kaplicy Nuestra Señora de la Paz, w której znajduje się nagrobek Ponce de León. Autorstwo ołtarza głównego przypisuje się Michałowi Aniołowi.
 • Iglesia de San Bartolomé – w Logroño ze wspaniałym gotyckim portalem. Kościół z XIII w. prawdopodobnie był częścią fortyfikacji miasta.
 • Santa Maria del Palacio – Alfons VII ufundował go w 1130 r. Najsłynniejszym elementem jest ośmioboczna wieża z iglicą zwaną aguja. Warto zwrócić uwagę także na neoklasycystyczny portal z pięknymi figurami.
 • Liczne winnice, w których można poznać tajniki i smak słynnego wina La Roja rozsiane są po prowincji. W La Rioja jest ponad 400 instytucji zajmujących się produkcją wina. Warto udać się do Haro znanego także z winnych fiest.
 • Monasterio de San Millán de Suso- na wzgórzu San Millán de la Cogolla pochodzi z X w. we wnętrzu można podziwiać alabastrowy nagrobek św. Emiliana. Sam kościół zbudowany jest z różowego piaskowca.
 • Enciso – to osada z białymi domkami z czerwonymi dachami. W tym miejscu dawniej hodowano owce. Dziś jest to wyludnione miejsce, w którym działa jeszcze fabryka pledów. Zachowały się także dwa kościoły, a w pobliżu ruiny zamku oraz kilka pustelni.
 • Szlaki dinozaurów – można tutaj spotkać ślady prawdziwych dinozaurów. Dawniej ziemie La Rioja zamieszkiwały te niezwykłe stworzenia, które pozostawiły ślady, które przez lata. Na skutek zmian geologicznych zachowało się do dziś.
 • Madre de Diós – most łączący 30 metrowy wąwóz rzeki Najerilla w Anguiano. Oprócz mostu w miasteczku warto zwiedzić inne zabytki, m.in. Iglesia de San Pedro.
 • Sierra de la Demanda – to prawdziwa atrakcja dla miłośników dzikiej przyrody, gór i formacji skalnych czy polodowcowych. Masyw górski położony jest w między La Roja i Burgos. Najwyższy szczyt, San Millán mierzy 2131 m Masyw tworzą jedne z najstarszych złóż geologicznych na Półwyspie Iberyjskim. Na zboczach Sierra de la Demanda zobaczyć można zarówno niezwykłą faunę i florę, jak i zabytki architektoniczne; sępy płowe, średniowieczne pustelnie, nekropolie, ślady dinozaurów. Znaleźć tu można także dawne górskie osady. W Sierra de la Demanda kręcono też film ”Dobry, zły, brzydki”.

Ośrodki

 • Logroño – stolica prowincji z przepiękną starówką była przez lata ważnym punktem komunikacyjnym. Miasto rozwijało się wolno, ale konsekwentnie. Dziś podziwiać tu można wiele zabytków sakralnych i cywilnych. Po dniu zwiedzania warto odpocząć w jednym z wielu parków.
 • San Millán de la Cogolla – z Suso y Yuso, dwoma słynnymi klasztorami jest obowiązkowym punktem wycieczki po wspólnocie La Roja. W San Millán de la Cogolla znaleziono Glosa Emilianenses pierwszy fragment romance – gatunku literackiego w języku kastylijskim.
 • Calahorra – miasteczko z czasów rzymian jest jednym z najpiękniejszych miejsc prowincji. Znajduje się tutaj wspaniała katedra z alabastrowym retabulum oraz wiele antycznych zabytków.
 • Navarrete – średniowieczne, warowne miasteczko z odrestaurowaną starówką. Warto zajrzeć tutaj do Iglesia de la Asuncion, Ermita de Santa María de Jesús, Antiguo Hospital San Juan de Acre.
 • Nájera – dawna stolica tych terenów położona między Logrño a Santo Domingo de la Calzada. Tę przed rzymską miejscowość zamieszkiwało wiele plemion, które pozostawiły po sobie liczne ślady. Koniecznie trzeba tutaj zobaczyć klasztor Santa María la Real.
 • Santo Domingo de la Calzada – legendarne miasteczko na Drodze św. Jakuba. Dziś warto tu odwiedzić XII-wieczna katedrę, w której znajduje się krypta ze szczątkami św. Dominika. Przy katedrze stoi 70-metrowa barokowa wieża widoczna z odległości wielu kilometrów.

Geografia i przyroda

La Roja to malutka prowincja bez dostępu do morza. Graniczy z Kastylią i León, Krajem Basków, Aragonią i Nawarrą. Nazwę swą prowincja zawdzięcza rzece Oja, która wraz z Ebro przepływa przez te tereny. Ukształtowanie tereny, gleby i klimat sprawiają, ze jest to idealne miejsce do uprawy winorośli. To właśnie z win Roja jest najbardziej znana.
Znajduje się tutaj także masyw górski Sierra de la Demanda pokryty lasami, które zamieszkuje wiele gatunków zwierząt. Masyw ten słynie z licznych formacji polodowcowych: laguny, moreny, cyrki. W Sierra de la Demanda zobaczyć można także ślady dinozaurów.

Historia

Ślady znalezione w prowincji La Roja świadczą o tym, że te tereny zamieszkiwały dinozaury. Historia prowincji związana jest także z plemionami celtyckimi. Rzymianie zagościli na ziemiach dzisiejszej Riojy w II w. p.n.e. Arabowie najechali te tereny w VIII w. n.e. do X w. ta najmniejsza hiszpańska prowincja była przedmiotem sporów i konfliktów pomiędzy Królestwem Nawarry i Kastylii.

Sport i rekreacja

 • Liczne ścieżki rowerowe sprawiają, że jest to doskonałe miejsce dla miłośników dwóch kółek.
 • Lasy i tereny zielone to dobre miejsce na piesze wycieczki. Szlaki są dobrze oznaczone i bardzo urokliwe.
 • Sierra de la Demanda to wspaniałe miejsce na górskie wyprawy.
 • Dzikie tereny idealnie nadają się na samotne wyprawy i kontemplację przyrody.

Warto wiedzieć

Waluta – tak jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej, walutą w Hiszpanii jest Euro.
Wizy – nie są wymagane, obywatelom UE wystarczy dowód osobisty.

La Rioja, Hiszpania - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  28°C
  opady:
  5.1 mm
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  40%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1015hPa
  wiatr:
  150°   10 km/h
  wsch. słońca:
  07:23
  zach. słońca:
  21:15
 • Częściowe zachmurzenie
  min.22°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  141°   9 km/h
  wsch. słońca:
  07:24
  zach. słońca:
  21:14
 • Częściowe zachmurzenie
  min.24°C max.33°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  160°   10 km/h
  wsch. słońca:
  07:25
  zach. słońca:
  21:13
 • Częściowe zachmurzenie
  min.23°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  215°   16 km/h
  wsch. słońca:
  07:26
  zach. słońca:
  21:11
 • Częściowe zachmurzenie
  min.21°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  184°   12 km/h
  wsch. słońca:
  07:27
  zach. słońca:
  21:10

La Rioja - klimat w Hiszpania

Wyszukiwarka wczasów