Na wakacje: Nawarra, Hiszpania

Przewodnik turystyczny: Hiszpania/ Nawarra, Aragonia i La Rioja/ Nawarra

Pogoda w Nawarra, (Hiszpania)

Częściowe zachmurzenie
28°C
prognoza na 5 dni »
kiedy jechać »powered by: World Weather Online

Atrakcje

 • Castillo de Javier – monumentalny zamek z X w. znajduje się w miejscowości Javier. Wyróżnia się tutaj Torre del Santo Christo, bastion i kaplica z późnogotyckim krzyżem.
 • Ayuntamiento de Pamplona – wspaniały barokowy budynek z XV w. który co roku 6 lipca jest w centrum uwagi wszystkich gości w Pamplonie. To właśnie tutaj podziwiać można spektakularną el chupinazo – rakietę, która otwiera słynne święto San Fermín.
 • Catedral de Santa María – gotycka katedra z XIV w. znajduje się na placu Santa María w Pamplonie. Świątynia miała przez wieki duże znaczenie ponieważ tutaj koronowali królów, zbierały się Kortezy. Spoczywają tutaj Karol III Szlachetny wraz z żoną Eleonorą.
 • Museo de Nawarra – Muzeum Nawarry w Pamplonie w szpitalu Nuestra Señora de la Misericordia w swych zbiorach ma wiele eksponatów związanych z ziemiami prowincji: znaleziska archeologiczne, dzieła sztuki.
 • Palacio Real del Olite – zamek zbudowany w XV w. był budowlą o charakterze dworskim jak i militarnym. Zamieszkiwali w nim władcy Królestwa Nawarry. Pałac został uznany jako jeden z najważniejszych zabytków średniowiecznych w Hiszpanii.
 • Las Bardenas Reales –ciekawostka przyrodnicza, park i rezerwat przyrody. Las Bardenas to półpustynny teren z gipsu, gliny i piaskowca, który przez lata żłobiła woda. Dziś można podziwiać tam fantastyczne formy skalne. To miejsce koniecznie trzeba odwiedzić.
 • Camino de Santiago – jedna z dróg do Santiago de Compostella wiedzie przez Nawarrę.
 • Museo de Roncevalles – w kolegiacie Santa María posiada w swych zbiorach dziela sztuki sakralnej. Do najważniejszych dzieł zalicza się relikwiarz zwany jako Szachownica Karola Wielkiego.

Ośrodki

 • Pamplona – stolica prowincji położona nad trzema rzekami zachwyci m.in. swą starówką z katedrą z XIV w. i wspaniałym Muzeum Diecezjalnym.
 • Tudela – drugie co do wielkości miasto prowincji Nawarra z pięknym starym miastem.

Geografia i przyroda

Nawarra położona jest w zachodniej części Pirenejów, graniczy z Francją, Aragonią, Krajem Basków i Rioją. Obok Kraju Basków to jedyna w Hiszpanii comunidad foral czyli wspólnota prawa lokalnego.
Geografia małej Nawarry jest bardzo zróżnicowana. Podobnie jak jej klimat, tradycje i uprawy. Północna Nawarra to góry, skaliste tereny, południowa– la Ribera to głównie zielone równiny. Na klimat mają wpływ Pireneje i dolina Ebru. Na północy klimat jest bardziej wilgotny, z częstymi opadami. Na południu – bardziej śródziemnomorski z wyższymi temperaturami i sporadycznymi opadami.
Bardzo dużo tu zielonych, chronionych terenów np. Bosque de Orgi posiada zarówno tereny rekreacyjne, jak i te, które mają służyć odbudowie ekosystemu. Te tereny posiadają ogromne znaczenie dla ekologii kraju.
Część jaskiń na terenie tej wspólnoty autonomicznej jest otwarta i przystosowana do potrzeb turystów. Odkrywać tutaj można podziemny, górski, tajemniczy świat.
Także tutaj bardzo dba się. By różne gatunki flory i fauny nie wyginęły. Ważne dla Nawarry szczególnie są ptaki: ścierwniki, sępy, orły, głuszce, dzięcioły czarne. Tereny te są zamieszkiwane przez kozice górskie, dziki, lisy, jelenie, świstaki, popielice, a nawet niedźwiedź brunatny.

Historia

Historia Nawarry sięga paleolitu. Epoka brązu pozostawiła po sobie wiele dolmenów. W epoce żelaza rozwinęły się nowe techniki. Pierwsi mieszkańcy tych ziem byli baskijskiego pochodzenia. Potwierdziły to rzymskie dokumenty opisujące trudności w podboju terenów dzisiejszej Nawarry. Stolica Nawarry, Pamplona (Iruña po baskijsku) najprawdopodobniej została założona dwa tysiące lat temu przez rzymskiego generała Pompeyo.
Konkwista z 711 r. n.e. ledwo dotarła do Pamplona. Historię z tego okresu możemy poznać czytając dzieło literatury europejskiej „Pieśń o Rolandzie”. Historia o bitwie z 778 r. pod Roncevellas.
Początek Królestwa Pamplony miał miejsce niedługo po arabskiej inwazji. Kilka wieków później ziemie te stały się Królestwem Nawarry, które rozwijało się i rozszerzało w każdym kierunku. Ekspansja okazała się jednak złudna, ponieważ Nawarry szybko odkryła potęgę swych sąsiadów. Nawarra stała się lennikiem królów francuskich. Rok 1515 przynosi włączenie większości terenów Nawarry do Królestwa Hiszpanii.

Sport i rekreacja

 • Liczne ścieżki rowerowe sprawiają, że jest to doskonałe miejsce dla miłośników dwóch kółek.
 • Amatorzy gry w golfa na pewno znajdą tu coś dla siebie.
 • Lasy i tereny zielone to dobre miejsce na piesze wycieczki. Szlaki są dobrze oznaczone i bardzo urokliwe.
 • Ornitolodzy mogą spędzić tu długie godziny na obserwacji ptaków.
 • Pireneje zimą są świetnym miejscem dla miłośników białego szaleństwa, a latem - wspinaczki.
 • Mijescowe jaskinie cieszą się popularnością wśród spaleologów.
 • Nawarra to doskonałe miejsce do uprawiania jazdy konnej.

Warto wiedzieć

Waluta – tak jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej, walutą w Hiszpanii jest Euro.
Wizy – nie są wymagane, obywatelom UE wystarczy dowód osobisty.

Nawarra, Hiszpania - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  28°C
  opady:
  5.1 mm
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  40%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1015hPa
  wiatr:
  150°   10 km/h
  wsch. słońca:
  07:23
  zach. słońca:
  21:15
 • Częściowe zachmurzenie
  min.22°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  141°   9 km/h
  wsch. słońca:
  07:24
  zach. słońca:
  21:14
 • Częściowe zachmurzenie
  min.24°C max.33°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  160°   10 km/h
  wsch. słońca:
  07:25
  zach. słońca:
  21:13
 • Częściowe zachmurzenie
  min.23°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  215°   16 km/h
  wsch. słońca:
  07:26
  zach. słońca:
  21:11
 • Częściowe zachmurzenie
  min.21°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  184°   12 km/h
  wsch. słońca:
  07:27
  zach. słońca:
  21:10

Nawarra - klimat w Hiszpania

Wyszukiwarka wczasów